Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Ангіна у дітей

Ангіна у дітей
Ангіна у дітей
Будь-яка досвідчена мама може розповісти про те, що це таке ангіна. Але чи правильними будуть її слова? Боюся, що не завжди. У багатьох випадках ангіна у батьків є еквівалентом червоного горла. Це є основною помилкою. У цій статті я хочу чітко розповісти про ангіну, її причини, симптоми і лікування.

Коротко про ангіну

При ангіні відбувається запалення горла і піднебінних мигдалин. Збудниками виступають бактерії, в більшості своїй стрептокок. Мікроб може перебувати в організмі в сплячому стані або потрапити в ротову порожнину через повітря або спільний посуд, рушник, іграшки. Найчастіше зустрічається ангіна у дитини в 3 роки і старше.

Симптоми

Ознаками ангіни є інтоксикація (головний біль, слабкість, підвищення температури тіла) і больовий синдром (дитині важко ковтати грубу їжу, широко відкривати рот). Важкість стану залежить від ступеня ураження мигдалин:

  – катаральна;
  – фолікулярна;
  – лакунарна;
  – виразково – некротична ангіна.

Діагностика захворювання складається з огляду, опитування, загальноклінічних аналізів і взяття мазка на визначення збудника.

Лікування

Основу будь-якої терапії становить належний догляд – ізоляція дитини, постільний режим, прибирання приміщення, окремий посуд, рушник, засоби гігієни, годування перетертою легкою їжею, збільшення споживання рідини.

З лікарських засобів призначаються антибіотики:

  – пеніциліни (Аугментин, Екоклав, Амоксициллин);
  – макроліди (Сумамед, Макропен, Зітролід);
  – або цефалоспорини (Цефалексім, Панцеф).

Для лікування лихоманки використовують Нурофен дитячий або Панадол.

Місцеве лікування полягає в полосканні горла Мірамістином, содосолевим розчином, відварами трав або зрошенні горла спреями (з 3-х років) – Гексорал спрей, Люголь спрей. Також додатково можна з 5-ти років давати розсмоктувати спеціальні таблетки – Гексорал табс, Граммідін, Стопангін.

Ускладненнями ангіни можуть стати лімфаденіти, міокардит, гломерулонефріти, сепсис і ін.

Ангіна або …

Щоб правильно розуміти сутність ангіни, слід знати її місце в класифікації хвороб. Загальним поняттям, об’єднуючим будь-які запальні зміни в області горла, називають фарингіт. Фарингіт може бути гострим або хронічним, а його збудниками виступають бактерії, віруси або грибки. Так ось, ангіна є, по суті, гострий фарингіт з додатковим ураженням піднебінних мигдалин, який викликаний бактерією, найчастіше стрептококом. Виділення саме цього збудника в окрему хворобу пов’язано з особливо серйозними наслідками, про які я розповім нижче.

Є на слуху таке поняття, як герпетична ангіна, але правильніше буде називати стан гострий герпетичний фарингіт, який характеризується типовими везикулярним утвореннями на мигдалинах і горлі, а в лікуванні основну роль грають противірусні засоби.

Провокатори і поширення

Тепер, коли ми розібралися з тим, що таке ангіна і в чому її причина, поговоримо про те, коли і як можна заразитися цією хворобою. Дуже часто, наприклад, при наявності карієсу, хронічного гаймориту або отиту, стрептокок знаходиться на мигдалинах і не викликає ніяких симптомів, але найменші зриви в стані організму провокую бурхливе зростання мікроба. До таких зривів можна віднести:

  – переохолодження;
  – знаходження на протязі;
  – гостре інфекційне захворювання;
  – загострення наявних хронічних хвороб;
  – тривала перевтома;
  – різке погіршення якості харчування;
  – імуносупресивні стани (онкологія, ВІЛ).

Якщо мікроб спочатку не знаходився в ротовій порожнині, то заразитися можна від хворої людини або носія бактерії через посуд, предмети гігієни, іграшки або повітряно-крапельним шляхом.

Захищені від ангіни діти до 6 місяців, а часто і до 1 року, так як мигдалини тільки починають розвиватися в цьому віці. Більша ж частина випадків захворювання потрапляє на вік дітей старше 3-х років.

Симптоми ангіни

Скарги дитини, яка захворіла на ангіну, можна розділити на дві групи:

  1. Загальні – інтоксикаційний синдром.
  2. Місцеві – в області горла і піднебінних мигдалин.

Інтоксикація може бути різного ступеня, від невеликого підвищення температури при ангіні у дитини до серйозної лихоманки в 39,5 – 40,0⁰ С. Додатково можна помітити у малюка:

  – слабкість;
  – втрату апетиту;
  сонливість або неспокій;
  – головний біль.

Тяжкість загального стану залежить від масштабу поразки мигдалин. Існує 4 ступеня поширення процесу:

  1. Катаральна ангіна. Характеризується почервонінням і набряком гланд. Багато фахівців не вважають такий стан істинною ангіною.
  2. Фоллікулярна. Мигдалики повністю покриваються гнійним нальотом біло-жовтого кольору або утворюють острівці.
  3. Лакунарна. На поверхні мигдалин можна помітити невеликі невскриті гнійники. Це означає більш глибоке ураження тонзиллярної тканини, а поліпшення настає через кілька днів, коли гнійники прориваються.
  4. Виразково-некротична. Найважча і небезпечна форма, при якій утворюються виразки з вмістом у вигляді мертвої тканини. Оком можна побачити брудно-сірі ділянки з подзьобаним краями.

Основною скаргою дитини буде хворобливість в горлі, що підсилюється при ковтанні. Чим важче форма ангіни, тим більше дискомфорту виникає у малюка: стає важко розмовляти, пити, ковтати слину, позіхати і навіть просто широко відкривати рот. Типову картину ангіни важко не впізнати, при появі підозр батьки повинні показати дитину педіатру.

Діагностика

В першу чергу лікар опитає вас і дитину з приводу наявних скарг: з чого почалася хвороба, чи був нежить, кашель, висип або інші прояви хвороби крім підвищеної температури і болю в горлі (зазвичай при ангіні нічого подібного не спостерігається). Також педіатра буде цікавити, чи були раніше ангіни, як часто дитина хворіє на ГРЗ, які хронічні захворювання є. Далі проводиться огляд ротоглотки, загальний огляд, пальпуються підщелепні лімфовузли. Додатковими методами діагностики є:

  1. Загальний аналіз крові і сечі.
  2. Мазок з поверхні мигдалин на визначення виду збудника, його чутливості до антибіотиків, а також для диференціальної діагностики з дифтерією.

Лікування

У зв’язку з серйозністю захворювання деякі діти підлягають лікуванню в стаціонарі. До цього числа відносяться діти до 3-х років, або мають важкі хронічні захворювання. Решта малюків можуть проходити лікування ангіни в домашніх умовах, при наявності регулярного огляду лікаря, ізоляції від інших дітей і можливості належного догляду. Щоб легко і швидко позбавити малюка від цієї важкої проблеми, важливо дотримуватися всі складові комплексного підходу:

  1. Правильний догляд і режим.
  2. Антибактеріальна терапія.
  3. Місцеве лікування.
  4. Відновлювальні заходи.

Необхідні умови для дитини

Належний догляд завжди підвищує шанси на ефективність медикаментозної терапії, тому його так важливо виконувати. Батьки зобов’язані зробити наступне:

  – виділити дитині окремий посуд, предмети гігієни, іграшки тощо;
  – регулярно провітрювати і проводити вологе прибирання в приміщенні;
  – організувати проведення часу так, щоб малюк максимальний час проводив у ліжку, особливо в період лихоманки;
  – стежити, щоб малюк довго не розмовляв, не кричав, не співав, взагалі берегти його горло;
  – давати більше теплого пиття – води, морсів, чаю, молока;
  – їжа теж не повинна травмувати горло – м’яка, пюреподібна, не холодна і не гаряча, слід обмежити вживання жирної і гострої їжі.

Медикаментозне лікування

Головним засобом, що рятує дитину від ангіни в найкоротші терміни, є антибіотики. Стрептокок досить чутливий до пеніциліну, тому лікар в першу чергу призначить один з його похідних:

  – Амоксицілін;
  – Аугментін;
  – Флемоксін Солютаб;
  – Екоклав;
  – Грамокс.

Всі зазначені мною препарати мають лікарські форми, дозволені з народження. Лікар встановить дозування і кратність прийому відповідно до віку і ваги дитини. Тривалість прийому антибактеріального засобу не повинна бути менше 7 днів, але через 3 дні від початку лікування виконується контроль за станом дитини. Якщо ефекту від пеніциліну немає, то призначається інший антибіотик – частіше макролід, рідше цефалоспорін. З макролідів можливий прийом:

  – Сумамеду (з 6 міс);
  – Макропен (з народження);
  – Зітролід (з 3-х років).

Цефалоспоріни представлені у вигляді: Цефалексину (з 0 років), Цефуруса (з 0 років), Панцеф (з 6 міс.).

Якщо пеніциліни практично не мають побічних дій, то макроліди та цефалоспоріни більш агресивні і здатні порушувати функції печінки, нирок, органів кровотворення, а також викликати алергічну кропив’янку. Тому при своїй високій ефективності, дані препарати є альтернативними.

Другим медикаментом в допомогу при терапії ангіни є жарознижуючі засоби. Допомагати зниження температури необхідно при цифрах 38,0⁰ С і більше. Засобами першої лінії я завжди виділяю Нурофен дитячий і Панадол (Парацетамол), представлені в сиропі і ректальних свічках (дозволені дітям з 3-х місяців). Вважається, що Нурофен частіше має побічні індивідуальні алергічні реакції, але володіє хорошим протизапальним ефектом, який слабо виражений у Панадола. Вибір стоїть за вами і вашим лікуючим лікарем. Якщо у малюка не дуже висока температура, то тут головне дотримуватися постільного режиму, часто поїти і провітрювати приміщення, в цих умовах організм дитини швидко впорається з інфекцією і придбає імунний захист.

Місцеве лікування

Використання місцевого впливу не в змозі позбавити від хвороби, але допоможе малюкові легше пережити цей період. Як лікування можна застосовувати:

  1. Полоскання горла. Актуально навчання полоскання з 2-річного віку. Для полоскання можна використовувати Мірамістин (з 3-х років), розбавлений перекис водню (2 ч.л. на склянку води) або відвари ромашки, череди, трав’яних зборів при відсутності алергії, також ефективний содосолевой розчин (по пів чайної ложки на склянку води ).
  2. З 3-х років можна застосовувати спреї – той же Мірамістин, Гексорал спрей, Люголь спрей і ін.
  3. Таблетки для розсмоктування мають сумнівний терапевтичний ефект, але здатні заспокоїти дитину і підняти їй настрій, що теж важливо. Давати такі таблетки можна з 4-5 років. В аптечній мережі можна придбати Стрепсілс, Стопангін, Граммідін дитячий, Гексорал табс і ін.

Не потрібно «лікувати» дитину відразу всіма спреями і цукерками. Виберіть один-два види препаратів і застосовуйте їх регулярно після їжі, бажано кожні 3 години. Протягом 30 хвилин після лікування дитині не можна пити і є.

Важливо: зігріваючі компреси і інгаляції над гарячою парою при ангіні заборонені!

І ще один момент, я не розписую лікування дітей до 1 року, так як вже говорила, що зараження трапляється в цьому віці вкрай рідко і, так само як ангіна у дитини в 2 роки, вимагає госпіталізації.

Відновлення

Зазвичай після повного курсу антибіотикотерапії дитина відчуває себе добре, але внутрішньо його організм ще ослаблений. У цей період можна допомогти малюкові відновитися, даючи вітамінні комплекси (Центрум (з 2-х років), Піковіт (з 1 року), Компливіт (з 3-х років)). Фізичні навантаження і активні прогулянки заборонені протягом 10 днів після одужання. Весь наступний місяць необхідний щотижневий огляд лікаря, так як ускладнення часто мають відстрочений характер.

Хірургічне лікування

У деяких випадках мигдалини підлягають видаленню, а потрібно це, якщо:

  – дитина хворіє на ангіну частіше 4-х разів за рік;
  – збільшення мигдаликів з частковим або повним закриттям просвіту в горлі;
  – виникнення ускладнень після перенесеної ангіни.

Ускладнення

А ось тепер розповім, що буде, якщо вчасно не лікувати ангіну або лікувати неправильно. За рахунок багатого кровопостачання мигдалин і особливостей стрептококів, бактеріям дуже легко проникнути в кров і подорожувати по організму. Вони можуть активно розмножуватися в самій крові, викликаючи сепсис або осідати в різних органах, провокуючи такі стани, як:

  – ревматичні пороки серця;
  – міокардит;
  – гломерулонефріт;
  – поліартрит;
  – менінгіт;
  – лімфаденіт з розвитком абсцесу і некрозом.

Ось чому ангіні приділяється особлива увага, а лікарі підходять до її лікування з усією серйозністю. На щастя, вчасно призначена антибактеріальна терапія ефективно бореться з бактеріями і швидко призводить до одужання.

Висновок

Ангіна у класифікації хвороб не може знайти постійного місця, її відносять то до гострого тонзиліту, то до фарингіту. Але ясно одне, при ангіні має місце глибоке ураження мигдалин, здатне порушити цілісність судин і привести до тяжких наслідків. Не втрачайте пильність, уважно стежте за станом малюка і негайно приймайте необхідних заходів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.